Skip to content

414 Franklin AvePrinceton, NJ 08540

Built 2001

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
May 1, 2001

Property Information

Block7309
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page73

Building Details

Building Class19
Description2SAS2G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$367,000
48%
Improvement Value:$402,200
52%
Total Assessment$769,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,484+5.9%
2024$19,338+17.5%
2023$16,461+0.8%
2022$16,333+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 4039, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 2001