Skip to content

37 Dorann AvePrinceton, NJ 08540

Built 1954

Owner
---
Last Sale Price
$930,000
Last Sale Date
Nov 20, 2024

Property Information

Block7309
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
Description1SCB1G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,188
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$373,000
76%
Improvement Value:$117,900
24%
Total Assessment$490,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,073+5.9%
2024$12,341+9.8%
2023$11,241+0.8%
2022$11,154+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$930,000
Sq Ft1,188DeedBook 6578, Page 244Recorded12/23/2024

Property Built

Built

Year Built: 1954