Skip to content

380 Franklin AvePrinceton, NJ 08540

Built 1954

Last Sale Price
$995,000
Last Sale Date
Sep 5, 2024

Property Information

Block7309
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,651
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$381,000
71%
Improvement Value:$155,900
29%
Total Assessment$536,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,298+5.9%
2024$13,498+9.2%
2023$12,363+0.8%
2022$12,267+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$995,000
Sq Ft1,651DeedBook 6568, Page 850Recorded9/13/2024

Property Built

Built

Year Built: 1954