Skip to content

188 Grover AvePrinceton, NJ 08540

Built 1962

Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
Apr 27, 2007

Property Information

Block7401
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page74

Building Details

Building Class18
Description2S F 1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$421,000
65%
Improvement Value:$228,000
35%
Total Assessment$649,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,283+5.9%
2024$16,316+3.1%
2023$15,829+0.8%
2022$15,706+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$685,000
DeedBook 5624, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1962