Skip to content

32 Randall RdPrinceton, NJ 08540

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 26, 2013

Property Information

Block7403
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description1S F 1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,024
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$452,000
72%
Improvement Value:$177,300
28%
Total Assessment$629,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,758+5.9%
2024$15,821+3.1%
2023$15,349+0.8%
2022$15,229+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$548,105
DeedBook 4779, Page 253

Property Built

Built

Year Built: 1955