Skip to content

11 Monroe LanePrinceton, NJ 08540

Built 1959

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Apr 23, 1999

Property Information

Block7403
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description1S F 1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$410,000
67%
Improvement Value:$201,000
33%
Total Assessment$611,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,271+5.9%
2024$15,361+3.1%
2023$14,902+0.8%
2022$14,786+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 3585, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1959