Skip to content

40 Leabrook LanePrinceton, NJ 08540

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 31, 2022

Property Information

Block7502
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage2,518
Acreage0.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$486,000
64%
Improvement Value:$267,800
36%
Total Assessment$753,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,074+6.3%
2024$18,890+4.0%
2023$18,166+0.8%
2022$18,024+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$914,000

From:

To:

Sq Ft2,518DeedBook 6344, Page 1831Recorded10/16/2018

Property Sale

Sale
$710,000
DeedBook 5359, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1965