Skip to content

40 Linwood CirclePrinceton, NJ 08540

Built 1962

Last Sale Price
$935,000
Last Sale Date
Jun 13, 2005

Property Information

Block7502
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page75

Building Details

Building Class19
Description2S F 1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$479,000
53%
Improvement Value:$432,200
47%
Total Assessment$911,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,265+21.1%
2024$20,034+3.1%
2023$19,436+0.8%
2022$19,285+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$935,000
DeedBook 5179, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1962