Skip to content

29 Leabrook LanePrinceton, NJ 08540

Built 1955

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Nov 29, 2011

Property Information

Block7503
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page75

Building Details

Building Class19
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,358
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$475,000
51%
Improvement Value:$456,100
49%
Total Assessment$931,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,673+5.9%
2024$23,292+3.1%
2023$22,597+0.8%
2022$22,421+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 6133, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1955