Skip to content

220 Snowden LanePrinceton, NJ 08540

Built 1955

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Apr 28, 2017

Property Information

Block7503
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page75

Building Details

Building Class20
Description1.5S F 2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,538
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$401,000
38%
Improvement Value:$657,100
62%
Total Assessment$1,058,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,177+5.9%
2024$26,601+9.6%
2023$24,280+0.8%
2022$24,091+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$725,000

From:

To:

Sq Ft2,538DeedBook 6284, Page 697Recorded5/8/2017

Property Built

Built

Year Built: 1955