Skip to content

231 Snowden LanePrinceton, NJ 08540

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 11, 2019

Property Information

Block7505
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page75

Building Details

Building Class18
Description1S F 1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,725
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$401,000
58%
Improvement Value:$291,200
42%
Total Assessment$692,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,433+7.3%
2024$17,176-1.4%
2023$17,427+0.8%
2022$17,291-6.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$851,000

From:

To:

Sq Ft3,115DeedBook 6295, Page 1504Recorded8/11/2017

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 2531, Page 345

Property Built

Built

Year Built: 1951