Skip to content

32 Clover LanePrinceton, NJ 08540

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 28, 2003

Property Information

Block7505
Lot35
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$445,800
72%
Improvement Value:$174,600
28%
Total Assessment$620,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,521+5.9%
2024$15,597+3.1%
2023$15,132+0.8%
2022$15,014+5.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955