Skip to content

206 Riverside DrPrinceton, NJ 08540

Built 1875

Last Sale Price
$958,000
Last Sale Date
Nov 19, 2007

Property Information

Block7801
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page78

Building Details

Building Class18
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$576,000
69%
Improvement Value:$259,800
31%
Total Assessment$835,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,257+5.9%
2024$21,012+3.1%
2023$20,385+0.8%
2022$20,226+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$958,000
DeedBook 5765, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1875