Skip to content

316 Riverside DrPrinceton, NJ 08540

Built 1970

Last Sale Date
Sep 18, 2006

Property Information

Block7801
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page78

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$554,000
54%
Improvement Value:$464,800
46%
Total Assessment$1,018,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,131+5.9%
2024$25,613+3.1%
2023$24,849+0.8%
2022$24,655+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1970