Skip to content

456 Riverside DrPrinceton, NJ 08540

Built 1958
Vacant Land

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Jul 10, 2024

Property Information

Block7805
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page78

Building Details

Building Class10
Description2S F G2
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,183
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$558,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$558,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,455+5.9%
2024$19,310+3.1%
2023$18,734+0.8%
2022$18,588+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,300,000
Sq Ft2,183DeedBook 6565, Page 933Recorded8/15/2024

Property Sale

Sale
$799,000

From:

To:

Sq Ft2,183DeedBook 6240, Page 927Recorded2/2/2016

Property Built

Built

Year Built: 1958