Skip to content

52 Mason DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1960

Last Sale Price
$935,000
Last Sale Date
May 5, 2019

Property Information

Block7805
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page78

Building Details

Building Class18
Description2S F
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,150
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$553,000
68%
Improvement Value:$260,300
32%
Total Assessment$813,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,658+5.9%
2024$20,446+3.1%
2023$19,836+0.8%
2022$19,682+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$935,000

From:

To:

Sq Ft2,150DeedBook 6367, Page 1975Recorded5/21/2019

Property Sale

Sale
$923,500

From:

To:

Sq Ft2,150DeedBook 6234, Page 1680Recorded11/25/2015

Property Sale

Sale
$880,000

From:

To:

Sq Ft2,150DeedBook 6193, Page 1727Recorded5/27/2014

Property Built

Built

Year Built: 1960