Skip to content

424 Prospect AvePrinceton, NJ 08540

Built 1964

Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
May 24, 2018

Property Information

Block7701
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page77

Building Details

Building Class20
Description2S F
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,150
Acreage0.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$566,000
52%
Improvement Value:$514,100
48%
Total Assessment$1,080,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,763+5.9%
2024$27,154+3.1%
2023$26,344+40.8%
2022$18,707+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$975,000

From:

To:

Sq Ft2,150DeedBook 6329, Page 1399Recorded6/8/2018

Property Built

Built

Year Built: 1964