Skip to content

622 Rosedale RdPrinceton, NJ 08540

Built 1988

Owner
---
Last Sale Price
$1,705,000
Last Sale Date
Jun 30, 2025

Property Information

Block8001
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page80

Building Details

Building Class19
Description2SFR3G
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage4,380
Acreage2.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$543,300
48%
Improvement Value:$580,500
52%
Total Assessment$1,123,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,927+5.9%
2024$28,252+3.1%
2023$27,409+0.8%
2022$27,196+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,705,000
Sq Ft4,380DeedBook 6596, Page 843Recorded7/8/2025

Property Sale

Sale
$690,000
DeedBook 3757, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 1988