Skip to content

67 Farrand RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1988

Last Sale Price
$1,805,000
Last Sale Date
Aug 31, 2022

Property Information

Block8401
Lot34
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page84

Building Details

Building Class19
Description2SFR2G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage4,380
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$560,000
51%
Improvement Value:$540,000
49%
Total Assessment$1,100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,293+5.9%
2024$27,654+3.1%
2023$26,829+0.8%
2022$26,620-4.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,805,000
Sq Ft4,380DeedBook 6500, Page 1353Recorded9/19/2022

Property Sale

Sale
$1,375,000
DeedBook 5826, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1988