Skip to content

23 Hillside AvePrinceton, NJ 08540

Built 1980

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
May 5, 2005

Property Information

Block804
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage---
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,500
62%
Improvement Value:$110,800
38%
Total Assessment$290,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,731+5.9%
2024$7,298+3.1%
2023$7,080+0.8%
2022$7,025+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 5061, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 1980