Skip to content

37 Hillside AvePrinceton, NJ 08540

Built 1935

Last Sale Price
$161,000
Last Sale Date
Sep 29, 1988

Property Information

Block804
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage---
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,000
74%
Improvement Value:$69,300
26%
Total Assessment$264,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,038+5.9%
2024$6,645+3.1%
2023$6,446+0.8%
2022$6,396+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$161,000
DeedBook 2461, Page 442

Property Built

Built

Year Built: 1935