Skip to content

38 Pardee CirclePrinceton, NJ 08540

Built 1956
Other Exempt

Last Sale Price
$1,710,000
Last Sale Date
Jan 10, 2022

Property Information

Block8101
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page81

Building Details

Building Class20
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,190
Acreage1.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$523,500
47%
Improvement Value:$594,500
53%
Total Assessment$1,118,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$23,302+0.8%
2022$23,121-3.1%
2021$23,848+1.7%
2020$23,446+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,710,000
Sq Ft3,190DeedBook 6471, Page 234Recorded1/14/2022

Property Sale

Sale
$825,000
DeedBook 6084, Page 515

Property Built

Built

Year Built: 1956