Skip to content

111 Lambert DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1958

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Mar 2, 2001

Property Information

Block8102
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page81

Building Details

Building Class18
Description1S F
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage---
Acreage1.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$474,000
53%
Improvement Value:$423,600
47%
Total Assessment$897,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,903+5.9%
2024$22,566+3.1%
2023$21,892+0.8%
2022$21,722-3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000
DeedBook 4005, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1958