Skip to content

486 Rosedale RdPrinceton, NJ 08540

Built 1956

Last Sale Price
$843,000
Last Sale Date
May 9, 2017

Property Information

Block8102
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page81

Building Details

Building Class19
Description1.5S F 1G
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,067
Acreage1.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$433,000
47%
Improvement Value:$491,100
53%
Total Assessment$924,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,609+5.9%
2024$23,232+3.1%
2023$22,539+0.8%
2022$22,363+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$843,000

From:

To:

Sq Ft3,067DeedBook 6285, Page 682Recorded5/16/2017

Property Sale

Sale
$843,000
DeedBook 6171, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 1956