Skip to content

263 Mercer RdPrinceton, NJ 08540

Built 1954

Last Sale Price
$867,500
Last Sale Date
Apr 8, 2020

Property Information

Block10001
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page100

Building Details

Building Class18
Description1S F 2G P
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,995
Acreage0.79

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$329,000
45%
Improvement Value:$408,300
55%
Total Assessment$737,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,634-0.8%
2024$19,793+6.9%
2023$18,507+0.8%
2022$18,363+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$867,500
Sq Ft2,995DeedBook 6403, Page 768Recorded5/11/2020

Property Sale

Sale
$805,000
DeedBook 6170, Page 807

Property Sale

Sale
$655,000
DeedBook 4164, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 1954