Skip to content

256 Russell RdPrinceton, NJ 08540

Built 1950

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Mar 24, 1984

Property Information

Block8202
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page82

Building Details

Building Class17
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$503,500
68%
Improvement Value:$233,500
32%
Total Assessment$737,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,626+5.9%
2024$18,528+4.0%
2023$17,810+0.8%
2022$17,671+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 2249, Page 669

Property Built

Built

Year Built: 1950