Skip to content

244 Russell RdPrinceton, NJ 08540

Built 1956

Last Sale Price
$1,925,000
Last Sale Date
Dec 27, 2022

Property Information

Block8202
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page82

Building Details

Building Class20
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage4,221
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$603,500
47%
Improvement Value:$693,400
53%
Total Assessment$1,296,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,536+5.9%
2024$32,604+3.1%
2023$31,631-4.9%
2022$33,275+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,925,000
Sq Ft4,221DeedBook 6510, Page 1486Recorded12/28/2022

Property Sale

Sale
$1,400,000

From:

To:

Sq Ft4,221DeedBook 6277, Page 352Recorded2/21/2017

Property Sale

Sale
$1,895,000
DeedBook 5090, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 1956