Skip to content

210 Constitution DrPrinceton, NJ 08540

Built 1958

Last Sale Price
$1,449,900
Last Sale Date
Jul 9, 2020

Property Information

Block8502
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page85

Building Details

Building Class19
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage3,701
Acreage1.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$628,500
55%
Improvement Value:$504,100
45%
Total Assessment$1,132,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,161-0.9%
2024$30,447+3.1%
2023$29,539-8.2%
2022$32,184-11.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,449,900

From:

To:

Sq Ft3,701DeedBook 6412, Page 1231Recorded9/2/2020

Property Sale

Sale
$1,365,000
DeedBook 4122, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1958