Skip to content

188 Parkside DrPrinceton, NJ 08540

Built 1960

Last Sale Price
$1,550,000
Last Sale Date
Jun 25, 2018

Property Information

Block9901
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page99

Building Details

Building Class21
Description2S F 2G P
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,728
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$580,000
41%
Improvement Value:$836,400
59%
Total Assessment$1,416,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,719+5.9%
2024$35,608+3.1%
2023$34,546+0.8%
2022$34,277+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,550,000

From:

To:

Sq Ft3,728DeedBook 6331, Page 1654Recorded6/27/2018

Property Sale

Sale
$1,850,000
DeedBook 5304, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1960