Skip to content

191 Riverside DrPrinceton, NJ 08540

Built 1955

Last Sale Price
$724,000
Last Sale Date
May 6, 2010

Property Information

Block8701
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page87

Building Details

Building Class19
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage4,513
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$569,000
47%
Improvement Value:$633,900
53%
Total Assessment$1,202,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,033+5.9%
2024$30,241+3.1%
2023$29,339+0.8%
2022$29,110+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$724,000
DeedBook 6053, Page 427

Property Built

Built

Year Built: 1955