Skip to content

406 Terhune RdPrinceton, NJ 08540

Built 1961

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Apr 26, 2013

Property Information

Block5502
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page55

Building Details

Building Class45
Description2SFRBR2G
Dwellings2
ZoningR5
Sq Footage4,406
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$430,000
52%
Improvement Value:$390,200
48%
Total Assessment$820,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,842+5.9%
2024$20,620+3.1%
2023$20,005+1.6%
2022$19,694+18.7%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 6169, Page 933

Property Built

Built

Year Built: 1961