Skip to content

27 Longview DrPrinceton, NJ 08540

Built 1950

Last Sale Price
$1,425,000
Last Sale Date
Sep 21, 2021

Property Information

Block8701
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page87

Building Details

Building Class19
Description1S F 1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,481
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$525,500
52%
Improvement Value:$481,900
48%
Total Assessment$1,007,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,827+5.9%
2024$25,326+3.1%
2023$24,570+0.8%
2022$24,379+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,425,000
Sq Ft3,481DeedBook 6458, Page 190Recorded9/28/2021

Property Sale

Sale
$1,150,000

From:

To:

Sq Ft3,481DeedBook 6255, Page 1031Recorded7/13/2016

Property Sale

Sale
$1,150,000
DeedBook 5718, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1950