Skip to content

45 Woodside LanePrinceton, NJ 08540

Built 1958

Last Sale Price
$1,586,000
Last Sale Date
Jun 26, 2024

Property Information

Block7803
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
Description1S F 1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,220
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$556,000
67%
Improvement Value:$269,700
33%
Total Assessment$825,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,043+5.9%
2024$19,866+3.1%
2023$19,273+0.8%
2022$19,123+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,586,000
Sq Ft3,220DeedBook 6563, Page 732Recorded7/30/2024

Property Sale

Sale
$585,000
DeedBook 6012, Page 734

Property Built

Built

Year Built: 1958