Skip to content

561 Lake DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 7, 1994

Property Information

Block8801
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page88

Building Details

Building Class17
Description1S F 2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,272,500
85%
Improvement Value:$224,400
15%
Total Assessment$1,496,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$39,862+5.9%
2024$37,632+3.1%
2023$36,509+0.8%
2022$36,225+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965