Skip to content

40 Dogwood LanePrinceton, NJ 08540

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 6, 1998

Property Information

Block8803
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page88

Building Details

Building Class18
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$556,000
74%
Improvement Value:$195,400
26%
Total Assessment$751,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,010+5.9%
2024$18,890+3.1%
2023$18,327+0.8%
2022$18,184+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955