Skip to content

53 Knoll DrPrinceton, NJ 08540

Built 1956

Last Sale Price
$516,000
Last Sale Date
May 23, 2001

Property Information

Block8803
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page88

Building Details

Building Class17
Description1S F 2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,261
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$550,000
70%
Improvement Value:$235,800
30%
Total Assessment$785,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,926+5.9%
2024$19,755+3.1%
2023$19,166+0.8%
2022$19,016+11.3%
Property History

Property Sale

Sale
$516,000
DeedBook 4053, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1956