Skip to content

40 Mc Cosh CirclePrinceton, NJ 08540

Built 1959

Last Sale Price
$663,000
Last Sale Date
Apr 11, 2022

Property Information

Block8902
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page89

Building Details

Building Class17
Description1S F 1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,021
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$560,000
77%
Improvement Value:$167,900
23%
Total Assessment$727,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,384+5.9%
2024$18,299+3.1%
2023$17,753+0.8%
2022$17,615+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$663,000
Sq Ft2,021DeedBook 6484, Page 1057Recorded5/5/2022

Property Built

Built

Year Built: 1959