Skip to content

33 Dogwood LanePrinceton, NJ 08540

Built 1955

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Aug 31, 2015

Property Information

Block8802
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page88

Building Details

Building Class17
Description1S F 2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,980
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$556,000
77%
Improvement Value:$165,900
23%
Total Assessment$721,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,224+5.9%
2024$18,149+3.1%
2023$17,607+0.8%
2022$17,470+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$775,000

From:

To:

Sq Ft1,980DeedBook 6227, Page 1874Recorded9/8/2015

Property Built

Built

Year Built: 1955