Skip to content

307 Hartley AvePrinceton, NJ 08540

Built 1961

Last Sale Price
$333,333
Last Sale Date
Aug 8, 1990

Property Information

Block8903
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page89

Building Details

Building Class18
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$555,000
65%
Improvement Value:$304,200
35%
Total Assessment$859,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,729+5.9%
2024$21,457+3.1%
2023$20,817+0.8%
2022$20,655+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$333,333
DeedBook 2537, Page 711

Property Built

Built

Year Built: 1961