Skip to content

47 Maclean CirclePrinceton, NJ 08540

Built 1967

Last Sale Date
Mar 22, 2011

Property Information

Block8903
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page89

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,584
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$553,000
73%
Improvement Value:$208,300
27%
Total Assessment$761,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,273+5.9%
2024$19,139+3.8%
2023$18,446+0.8%
2022$18,302+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1967