Skip to content

863 State RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$805,000
Last Sale Date
May 17, 2016

Property Information

Block902
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description3514SF 2SFR2BLD
Dwellings1
ZoningS2
Sq Footage1,430
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$495,000
59%
Improvement Value:$351,100
41%
Total Assessment$846,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,532+5.9%
2024$21,271+3.1%
2023$20,636+0.8%
2022$20,476+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$805,000

From:

To:

Sq Ft1,430DeedBook 6252, Page 1377Recorded6/15/2016

Property Sale

Sale
$875,000
DeedBook 5564, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 1950