Skip to content

875 State RoadPrinceton, NJ 08540

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 8, 2021

Property Information

Block902
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page9

Building Details

Building Class---
Description1S/6905SF/GARAG
Dwellings1
ZoningS2
Sq Footage---
Acreage0.96

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$487,800
34%
Improvement Value:$959,400
66%
Total Assessment$1,447,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$38,539+5.9%
2024$36,383+3.1%
2023$35,297+0.8%
2022$35,022+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 3056, Page 202