Skip to content

28 Benjamin Rush LanePrinceton, NJ 08540

Built 1993

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Aug 22, 2014

Property Information

Block9705
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page97

Building Details

Building Class37
Description2SAS3B2B1G
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,875
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$317,500
60%
Improvement Value:$209,300
40%
Total Assessment$526,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,029+5.9%
2024$13,244+3.1%
2023$12,849+0.8%
2022$12,749+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000

From:

To:

Sq Ft1,875DeedBook 6201, Page 828Recorded9/4/2014

Property Sale

Sale
$489,000
DeedBook 5626, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1993