Skip to content

36 Benjamin Rush LanePrinceton, NJ 08540

Built 1993

Owner
---
Last Sale Price
$871,000
Last Sale Date
Jul 25, 2025

Property Information

Block9705
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page97

Building Details

Building Class37
Description2SAS3B2.5B2G
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,766
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$328,000
65%
Improvement Value:$176,200
35%
Total Assessment$504,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,427+5.9%
2024$12,676+3.1%
2023$12,297+0.8%
2022$12,202+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$871,000
Sq Ft1,766DeedBook 6599, Page 327Recorded7/29/2025

Property Sale

Sale
$486,500
DeedBook 5910, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1993