Skip to content

158 Neil CourtPrinceton, NJ 08540

Built 1993

Last Sale Price
$700,100
Last Sale Date
Apr 18, 2018

Property Information

Block9705
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page97

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,532
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$328,000
61%
Improvement Value:$214,000
39%
Total Assessment$542,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,433+5.9%
2024$13,626+3.1%
2023$13,219+0.8%
2022$13,116+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$700,100

From:

To:

Sq Ft1,532DeedBook 6324, Page 219Recorded4/24/2018

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 4102, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1993