Skip to content

505 Mercer RdPrinceton, NJ 08540

Built 1880

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Oct 28, 1988

Property Information

Block9901
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page99

Building Details

Building Class20
Description2SBR&B
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage---
Acreage1.91

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$693,300
52%
Improvement Value:$632,500
48%
Total Assessment$1,325,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,306+5.9%
2024$33,331+5.2%
2023$31,678+0.8%
2022$31,431+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000
DeedBook 2464, Page 988

Property Built

Built

Year Built: 1880