Skip to content

395 Mercer RdPrinceton, NJ 08540

Built 1949

Last Sale Price
$1,050,000
Last Sale Date
Jul 27, 2009

Property Information

Block9902
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page99

Building Details

Building Class19
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,262
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$350,000
39%
Improvement Value:$536,800
61%
Total Assessment$886,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,615+1.1%
2024$23,355+3.1%
2023$22,658+0.8%
2022$22,482+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,050,000
DeedBook 6015, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1949