Skip to content

45 Parkside DrPrinceton, NJ 08540

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 16, 2004

Property Information

Block9902
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page99

Building Details

Building Class17
Description1S F 2G
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,740
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$578,500
79%
Improvement Value:$157,400
21%
Total Assessment$735,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,597+5.9%
2024$18,501+3.1%
2023$17,949+0.8%
2022$17,809+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955