Skip to content

166 Winant RdPrinceton, NJ 08540

Built 1977

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 9, 2019

Property Information

Block9301
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page93

Building Details

Building Class17
Description1SFR
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,363
Acreage2.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$553,300
75%
Improvement Value:$183,800
25%
Total Assessment$737,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,629+5.9%
2024$18,531+3.1%
2023$17,978+0.8%
2022$17,838+4.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$722,500

From:

To:

Sq Ft1,363DeedBook 6201, Page 46Recorded8/28/2014

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 2585, Page 430

Property Built

Built

Year Built: 1977