Skip to content

572 State Route 18East Brunswick, NJ 08816

Built 1973
Commercial

Last Sale Price
$1,225,000
Last Sale Date
Aug 5, 2015

Property Information

Block103
Lot15
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2003

Building Details

Building Class10
DescriptionTACO BELL
Dwellings1
ZoningHC2
Sq Footage2,530
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,000
15%
Improvement Value:$388,900
85%
Total Assessment$454,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$54,611+2.8%
2024$53,119+3.3%
2023$51,422+0.2%
2022$51,345+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$1,225,000

From:

To:

Sq Ft2,530DeedBook 6716, Page 793Recorded8/7/2015

Property Sale

SaleMulti
$950,000

From:

To:

DeedBook 4981, Page 189Recorded11/19/2001

Property Sale

SaleMulti
$870,000

From:

To:

DeedBook 4745, Page 444Recorded2/14/2000

Property Sale

SaleMulti
$870,000

From:

To:

DeedBook 4306, Page 777Recorded2/28/1996

Property Sale

SaleMulti
$900,000
DeedBook 3681, Page 405

Property Built

Built

Year Built: 1973